додому Головні Маєте трохи грошей – купуйте щось негайно, радять економісти

Маєте трохи грошей – купуйте щось негайно, радять економісти

976

Маєте трохи грошей – купуйте щось негайно. Фахівці радять в умовах швидкого подіння курсу гривні купити товари, які ще не подорожчали. Тернополяни знецінення гривні відчують на собі. Поки що ціни різко підніматися не будуть, прогнозує кандидат економічних наук Богдан Адамик. Якщо ж долар і далі ростиме, то ціни збільшаться не тільки на імпортні товари, але й на вітчизняні. Об'єктивних причин для знецінення гривні немає, наголошує економіст. Одні із головних причин здорожчання іноземної валюти – спекулятивний попит, економічна нестабільність в країні та спад економіки, який триває вже рік. Як українцям не "пролетіти" з гривнею?

Українці занадто прив'язані до долара, вважає кандидат економічних наук Богдан Адамик. І хоч зарплату отримуємо в гривнях, на ринку чи в магазині витрачаємо гривні, а заощадження нерідко зберігаємо в іншій валюті – долари чи євро. Це свідчить про недовіру людей до влади і держави, вважає пан Богдан. Українці свої збереження страхують, переводячи їх в іноземну валюту. Враховуючи останні події, коли гривня щодня відносно долара і євро потрохи падає, люди, які зберігали заощадення не в національній валюті, виграють. Найкраще, радить Богдан Адамик,  третину заощаджень зберігати в гривнях, третину в доларах, а третину в євро. Гривневий депозит економіст рекомендує не знімати. Відсотки за договором швидше за все покриють "падіння" гривні. Ще один вихід, аби не "пролетіти" із заощадженнями в національній валюті – витратити їх на товари, які ще не подорожчали.

Богдан Адамик, в.о. декана факультету банківського бізнесу ТНЕУ: "Якщо вони мають гривні і не знають, що робити, чи бігти в обмінник і купувати дорогий долар по 9 і вище, то хай подумають. Можливо, й них є відкладений попит на певні товари, які би вони хотіли купити, наприклад, весною, влітку. Дуже велика кількість цих товарів ще не переоцінена. Вони, власне, в супермаркетах чи в торгових мережах (меблі, будівельні матеріали). Краще пройтись по крамницях, подумати і купити навіть ті самі імпортні товари, які ще не переоцінені, які ще по курсу 8,2, наприклад, і тоді людина реально виграє".

Підвищення курсу долара чи євро в Україні серед людей, зазвичай, викликає паніку, кажен Богдан Адамик. Але помилкою є спроби обміняти кровно зароблені гривні на долари в той час, коли курс впевнено наближається до 9 гривень за долар. У такому випадку фахівці радять зачекати, доки курс гривні стабілізується.

Богдан Адамик, в.о. декана факультету банківського бізнесу ТНЕУ: "Економічних підстав для того, щоб було 9,5-10, як говорять деякі експерти, в принципі, немає. Але розкрутити ринок, щоб зробити через 3 дні 10 гривень можна. Якщо ніхто не буде впливати, якщо національний банк не буде вводити адміністративних обмежень, а навпаки будуть на цьому спекулювати, то може бути і 10. Але економічних причин для цього немає. З великою долею ймовірності можу сказати, що швидше за все курс в найближчі дні повернеться десь до позначки 8,7 –  8,8, але ймовірність того, що він буде 8,2 – 8,3, то вона відсутня".

Що відбувається з гривнею? Чи впливає майдан на ситуацію з валютою? Яка доля чекає гривню і як не втратити свої заощадження дивіться в розлогому інтерв’ю з кандидатом економічних наук Богданом Адамиком у неділю, 9 лютого, в підсумковому випуску «Провінційний вістей».